U babičky

Moc ráda vzpomínám na své dětství a živě si vybavuji některé chutě a vůně. Třeba ty, když babička vařila výborné polévky a pekla placky nasucho.

U babičky

V období počátku babího léta, když dozrávají švestky a jablka, tak babička vařila tzv. bryju. Je to vlastně jednoduchá polévka, k jejíž přípravě se používají jablka, švestky, máslo nebo ghí, smetana nebo mléko a troška mouky, lze přidat skořici pro dochucení. Já moderní babka jsem mouku nahradila škrobem kudzu, mohli byste však klidně použít i jinou zdravější alternativu ke klasické bílé mouce. A příprava polévky je stejně jednoduchá – na másle nebo ghí chvíli podusíte ovoce, zalijete vodou, povaříte do poloměkka a přidáte smetanu nebo mléko s troškou rozkvedlané mouky nebo škrobu. Pokud nezahušťujete, můžete poslední krok vynechat.

Bryja

K polévce by se skvěle hodila např. miska jáhel, já jsem však pro naše dvojčátka, moje vnoučky, zvolila další oblíbené jídlo mého dětství tzv. lejoky. Tak se u nás v Beskydech říkalo plackám pečeným nasucho. A recept jsem opět trošku upravila. Je stejně jednoduchý jako ten na polévku, potřebujete jen mléko, vejce, špetku soli a mouku. Z nich rozkvedláte těsto tak, aby bylo o trošku hustější než na palačinky. Tentokrát jsem použila kombinaci mouky špaldové a celozrnné pohankové. Pak jen “lejete” těsto v malých dávkách na kamna, plotýnku nebo vhodnou pánvičku, hlídáte, ve správnou dobu obrátíte… a věřte, že budete sami překvapeni tím, jak jsou placky rychle hotové a že se po nich zapráší 🙂

Placky 
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jirka

Vaše babička rozhodně nepoužívala ghi ale přepuštěné máslo.Chápu ghi zní líp.A co je přepuštěné máslo už málokdo ví.